Mianem leasingu określa się umowę cywilnoprawną zawartą pomiędzy dwoma podmiotami. Tworzone są w celu ustalenia warunków odpłatnego korzystania ze środków trwałych, nieruchomości lub innych dóbr inwestycyjnych. Umowa leasingu daje prawo korzystania z określonego w niej przedmiotu, jednak nie przenosi ona prawa własności co do niego, z leasingodawcy na leasingobiorcę.
Cechy leasingu:
- Określone ramy czasowe trwania umowy
- Określony koszt za użytkowanie (zawsze wyrażony w pieniądzach)
- Prawo własności zostaje po stronie właściciela, a leasingobiorca otrzymuje tylko prawo do użytkowania.
Różne rodzaje leasingu
- Leasing pośredni – mówi się o nim w przypadku gdy pomiędzy producentem lub właścicielem a leasingobiorcą występuje pośrednik. Najczęściej jest to profesjonalna firma leasingowa. Wiąże się to z koniecznością zawarcia dwóch umów: jednej pomiędzy producentem i pośrednikiem a drugiej między pośrednikiem a odbiorcą.
- Leasing bezpośredni – odnosi się on do tego rodzaju leasingu, w którym przy zawieraniu umowy nie występuje żaden pośrednik. Jest ona bezpośrednio pomiędzy leasingodawcą a leasingobiorcą.
- Leasing kapitałowy/finansowy – ten rodzaj leasingu regulowany jest w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego. Charakteryzuje się tym, że okres użytkowania jest dłuższy niż czas ekonomicznego zużycia oraz wartość opłat ustala się na podstawie wartości przedmiotu w momencie podpisywania umowy. Zapłatę dokonuje się w ratach, a podatek VAT płacony jest od razu za cały okres użytkowania.
- Leasing operacyjny/bieżący – ten typ umowy nie jest regulowany w konkretnych kodeksach prawa, jest podobny do najmu. Długość trwania takiej umowy z reguły nie przekracza okresu ekonomicznego zużycia przedmiotu. Podatek VAT możliwy jest do płacenia w ratach.
Comments are closed.