Od kilku dobrych lat urządzenia smart sukcesywnie pojawiają się w naszych domach i mieszkaniach. Systemy inteligentnego domu są coraz tańsze, dlatego też większa liczba osób może sobie na nie pozwolić. Pomimo tego, jak wiele mówi się na temat smart home, niektóre osoby wciąż nie wiedzą, czym tak właściwie on jest. Jeżeli Ty również znajdujesz się w gronie tych osób i chcesz poznać, jakimi elementami można sterować w takim inteligentnym domu, to koniecznie przeczytaj poniższy materiał.

Z czym kojarzy Ci się inteligencja?

Wiele osób kojarzy inteligencję budynku ze smart TV, czy innowacyjnym AGD. W rzeczywistości jednak takie sprzęty nie wiele mają wspólnego z inteligencją. Co prawda, są smart, ale nie w takim sensie. Nie reagują automatycznie na zmieniające się warunki w mieszkaniu, a o to właśnie chodzi w smart home.

Inteligentny dom, czyli zbiorcza nazwa dla systemów oraz urządzeń automatyki domowej, to funkcjonalność, komfort, wygoda i oszczędności w jednym. Taki dom wyposażony jest w czujniki i sensory, które komunikują się ze sobą i z główną centralą, która stanowi serce całego systemu. Co więcej, system może również komunikować się z użytkownikiem – poprzez urządzenie mobilne z dostępem do Internetu i dedykowanej aplikacji. Pozwala to w pełni usprawnić procesy zachodzące w mieszkaniu oraz zoptymalizować koszty zużycia energii.

Sterowanie z aplikacji mobilnej jest możliwe z dowolnego miejsca w domu i poza nim. Najprościej mówiąc, możesz sterować oświetleniem, roletami, czy monitoringiem w swoim domu z dowolnego miejsca na Ziemi.

Elementy inteligentnego domu – poznaj je

Wśród urządzeń, które wchodzą w skład instalacji inteligentnego domu, można wymienić naprawdę wiele akcesoriów. Jedne odpowiadają za komfort i wygodę. Inne podnoszą poziom bezpieczeństwa i pozwalają na monitorowanie każdego skrawka posesji. Jeszcze inne odpowiadają za optymalizację zużycia energii i kosztów utrzymania budynku.

Urządzenia sterujące pozwalają na zarządzanie pracą całym oświetleniem lub systemem grzewczym. Zadaniem czujników (ruchu, dymu, gazu, zalania itd.) jest wykrywanie zagrożenia i reagowanie na nie oraz informowanie o nim użytkownika – sygnał wysyłany jest bezpośrednio na dedykowaną aplikację na smartfona. Jednostka centralna natomiast łączy poszczególne urządzenia smart home i pozwala na sterowanie nimi jednocześnie.

Wśród wyposażenia inteligentnego domu można wymienić zatem: oświetlenie; rolety; monitoring; ogrzewanie; czujniki; systemy alarmowe. Mogą być one używane pojedynczo, jak i właśnie w zintegrowanym systemie. Istnieje też możliwość przystosowania poszczególnych urządzeń do wykonywania konkretnego zadania.

Sprawdź, jakie korzyści płyną z systemu inteligentnego domu

Wiesz już, że smart home może zoptymalizować Twoje zużycie energii w domu i podnieść poziom bezpieczeństwa. To jednak tylko skrawek tego, co potrafi taki system. Współczesne rozwiązania automatyki budynkowej opierają się na czujnikach, które reagują na zmiany temperatur, pory dnia, czy nawet porę roku. Użytkownik może bez problemu stworzyć własną scenę, która będzie uruchamiać się, np. podczas jego nieobecności w domu (scena „wyjście”). Jeżeli zdarzy się konieczność opuszczenia domu w ramach wyjazdu służbowego, czy urlopu, inteligentny dom zadba o bezpieczeństwo i zasymuluje obecność mieszkańców. W ten sposób żaden intruz nie wykorzysta sytuacji na swoją korzyść. Tego typu rozwiązania są niezwykle pożyteczne i coraz częściej pojawiają się w Polskich domach, mieszkaniach, a przede wszystkim – w firmach i przedsiębiorstwach.