Parafrazują znane powiedzenie ,,Pokaż mi swój trawnik a ja powiem kim jesteś”. Nic lepiej nie odzwierciedla nas niż rzeczy, którymi się otaczamy. Zadbany trawnik sprawi, że będziemy postrzegani jako osoba sumienna, pracowita. Natomiast trawnik w złej formie lub o przerośniętej trawie morze poskutkować opinia niechluja. Poniższych kilka porad pomoże Ci lepiej zadbać o trawnik.

Po pierwsze właściwe koszenie trawnika

Trawy są roślinami, które po ich ścięciu odrastają. Wynika to z ich specyficznej budowy. Posiadają one stożek wzrostu przy ziemi, z którego wyrastają źdźbła. To jakiej wysokości oraz jak gęsto będą trawnik. Zależy do częstotliwości koszenia trawnika. Im częściej kosi się trawnik, tym staje się gęstszy. Należy jednak zachować umiar. Zbyt częste koszenie prowadzi do osłabienia roślin. W czasie wzmożonej wegetacji trawnik należy kosić nie częściej niż raz w tygodniu i nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie. Drugim ważnym aspektem koszenia trawy jest wysokość, na jaką jest ona ścinana. W przypadku świeżo założonego trawnika nie powinna być niższa niż 6 cm. Dobrze zadarniony trawnik można kosić na wysokość maksymalnie do 4 cm. Poniżej tej granicy zaczynamy szkodzić roślinom.

Trawę należy podlewać właściwie.

Dobrze prowadzony trawnik o gęstej darni ma strukturę gąbki. Jest ona w stanie magazynować duże ilości wody opadowej. Niestety coraz częściej występujące okresy długotrwałych suszy staja się problemem dla roślin. Bez systematycznego podlewania trawnik zacznie żółknąć i tracić gęstość. Trawę należy podlewać obficie i regularnie co 2-3 dni. Najlepiej podlewać trawę rano lub wieczorem. Polewanie rośli zimną wodą w południe nie jest do końca dobrym pomysłem. Wzmożone parowanie zmiesza efektywność wsiąkania wody, a gwałtowna zmiana temperatury nie służy dobrze roślinom.

Agrotechnika trawnika

Poniecką trawę w trawniku powinniśmy traktować jak roślinę uprawną. Może, a nawet wskazanie jest, aby podlegała mechanicznym zabiegom pielęgnacyjnym oraz nawożeniu.

Mechatroniczne zabiegi pielęgnacyjne trawnika

Najważniejszym mechanicznym zabiegiem jest wcześniej opisanie koszenie. Jedak nie jest ono jedynym sposobem, w jaki możemy poprawić warunki wzrostu dla naszej trawy. Możemy wykonać zabieg wertykulacji. Polega on na nacinaniu darni w sposób pionowy na głębokość 3-5 cm. Drugim zabiegiem jest aeracja. Polega ona na nakłuwaniu darni.

Nawarzenie trawnika

Każda roślina podczas wzrostu pobiera z gleby makro i mikro elementy. Trawa nie jest w tej kwestii wyjątkiem. Dlatego należy zadbać o prawidłowy bilans materii w glebie. W szczególności ważne jest, gdy skoszona trawa jest zabierania z trawnika. Po kilku latach nienawożenia zaczniemy zauważać na roślinach charakterystyczne objawy niedoboru makro elementów.

Ochrona trawnika

Nawet najlepiej zadbany trawnik z trawą o wybitnej kondycji jest narażony na występowanie chwastów, atak pędraków lub odwiedziny kreta. Chociaż chwastom stosunkowo trudno jest konkurować z trawą. Istnieje kilka gatunków, które prędzej czy później pojawia się na naszym trawniku. Do dyspozycji mamy dwie metody. Możemy zniszczyć je mechanicznie lub zastosować herbicyd. W przypadku stosowania herbicydów odradzam eksperymentowanie i pozorne oszczędności. Źle wykonany oprysk może poważnie uszkodzić nasz trawnik a nonszalancja w BHP doprowadzić do poważnych zatruć.

Ostatnim czego chcemy podczas koszenia trawy to najechanie na popiec kreta. Może poskutkować to nawet je uszkodzeniem. Nie wspominają już, że krety niszczą owoc naszej ciężkiej pracy. Na wstępie należy pozbyć się myśli o podkładaniu trutek lub gazowaniu nor. Są to zabiegi kosztowne i mało skuteczne. Lepsze rozwiązanie jest zastosowanie odstraszaczy. Czyli urządzeń, które emitują dźwięk i drgania lub zastosowanie siatek na krety.