Pomimo tego, że rowery elektryczne są dostępne na rynku od kliku lat, to jednak teraz stają się one w Polsce coraz popularniejszym środkiem transportu. Czym one się wyróżniają i dlaczego ludzie coraz częściej kupują rowery elektryczne? Przeczytaj poniższy wpis i dowiedz się na ten temat więcej szczegółów.

Czym wyróżnia się rower elektryczny od innych rowerów tradycyjnych?

Rower elektryczny nazywany także e-rowerem tak naprawdę wygląda bardzo podobnie do roweru tradycyjnego. Można powiedzieć, że wygląda niemal identycznie. A to dlatego, że posiada on te same elementy co inne rowery. Jednak do wyposażenia roweru elektrycznego należy zaliczyć również silnik elektryczny, który tak naprawdę jest jego głównym wyróżnikiem. Silnik elektryczny ma za zadanie wspierać rowerzystę podczas jazdy rowerem.

Jak działa rower elektryczny?

Rower elektryczny wyposażony jest w akumulator oraz silnik o mocy do 250 W. Za pomocą zestawu sensorów, załączenie dodatkowego napędu włącza się bardzo płynnie. Silnik w e-rowerze ma pomóc użytkownikowi w pedałowaniu na różnych trasach. Należy pamiętać jednak, że jego zadaniem nie jest całkowite zastąpienie pedałowania. Rowery elektryczne posiadają także czujnik, który w razie potrzeb automatycznie włączy lub wyłączy silnik. Ponadto akumulator, który znajduje się przy rowerze elektrycznym można wyjmować, co jest bardzo wygodne w celu jego naładowania.

Rower elektryczny a przepisy prawa

Zgodnie z przepisami, rower elektryczny może posiadać silnik o mocy nieprzekraczającej 250 W. A także zgodnie z przepisami, wspomaganie e-roweru musi zostać wyłączone, kiedy prędkość przekroczy 25 km/h. Jeśli te parametry zostaną zachowane, to nie wymaga się wtedy rejestracji pojazdu i wyrabiania potrzebnych dokumentów do uzyskania uprawnień. Natomiast jeśli rower elektryczny będzie miał wyższą moc niż 250 W, to wtedy zalicza się do kategorii motorowerów i wtedy jest już wymagana rejestracja pojazdu. Ponadto użytkownik, który korzysta z tego roweru o wyższej mocy niż 250 W nie może jeździć już ścieżkami dla rowerów.

Zalety rowerów elektrycznych

Do zalet rowerów elektrycznych należy zaliczyć przede wszystkim:

  • wygodę użytkowania pojazdu;
  • niższe koszty utrzymania pojazdu w stosunku do innych pojazdów z silnikiem elektrycznym;
  • wspomaganie rowerzysty przy pomocy czujników;
  • praca silnika jest bardzo cicha;
  • łatwość i szybkość ładowania się akumulatora;
  • rozwiązanie dla początkujących rowerzystów;
  • pozytywnie wpływa na środowisko;
  • bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na duży wysiłek fizyczny.

Wady rowerów elektrycznych

Natomiast do wad rowerów elektrycznych należą:

  • waga e-roweru jest cięższa niż w przypadku rowerów tradycyjnych;
  • trzeba pamiętać o regularnym ładowaniu akumulatora;
  • cena roweru elektrycznego jest dość wysoka;
  • po konkretnej ilości ładowań należy wymienić akumulator.

Podsumowanie – czy warto kupić rower elektryczny?

Tak na sam koniec trzeba zaznaczyć, że rower elektryczny to bardzo dobre rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, które dojeżdżają codziennie do pracy bądź wybierają się na częste wycieczki z ekwipunkiem. Jak wiesz, e-rower posiada wiele korzyści, ale też i wady. Dlatego decyzja o jego zakupie powinna zależeć tylko od Ciebie.