Jak można zauważyć, z czasem powstaje coraz to więcej rozwiązań technologicznych. Ich zadaniem jest oczywiście wsparcie przedsiębiorstw w prowadzeniu przez nich biznesu. W dzisiejszym artykule przedstawiamy system EAM, który odpowiedzialny jest za zarządzanie aktywami przedsiębiorstwa. Szczegóły znajdziesz poniżej.

System EAM – definicja

EAM (Enterprise Asset Management) to skrót, który pochodzi z języka angielskiego i oznacza zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa. Jest to rozwiązanie informatyczne, które umożliwia w bardziej efektywny sposób zarządzać wydatkami związanymi z utrzymaniem firmy. Dzięki niemu można nie tylko w dokładny sposób poprowadzić plan majątkowy przedsiębiorstwa, ale również lepiej zarządzać jego infrastrukturą techniczną. Niektórzy identyfikują ten system z programem CMMS do utrzymania ruchu. Oczywiście są to bardzo podobne do siebie systemy, które posiadają również zbliżone do siebie funkcje.

Jakie funkcjonalności wchodzą w skład systemu EAM?

Wykorzystanie systemu EAM przyczynia się do efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem. Zastosowanie jego działań w swojej działalności może wspomóc działanie firmy. Dzięki niemu można w adekwatny i skuteczny sposób wykorzystać sprawność sprzętu mieszczącego się w zakładzie i wydłużyć okres jego użyteczności. System EAM pozwala na zarządzanie i organizowanie:

  • składników rzeczowych, które dotyczą zasobów majątkowych przedsiębiorstwa;
  • wyposażenia pracowników oraz wyposażenia pomieszczeń biurowych;
  • stanu technicznego infrastruktury przedsiębiorstwa;
  • sprzętów informatycznych;
  • odpowiedniego miejsca do przechowywania dóbr materialnych;
  • serwisowania sprzętów.

Dla kogo przeznaczony jest system EAM?

System EAM umożliwia pozyskiwanie wszelkich informacji, które dotyczą pracy maszyn i urządzeń znajdujących się w zakładzie oraz pracy pracowników. Dlatego każdy właściciel swojej firmy, który chciałby mieć wszystko pod kontrolą, powinien z takiego rozwiązania skorzystać. System ten przeznaczony jest dla każdego rodzaju działalności, bez względu na to, jaka jest jej branża i wielkość. Chociaż niezmiennie należy tutaj stwierdzić, że jest to program wykorzystywany najczęściej przez branże produkcyjne czy też działy logistyczne i handlowe.

Czym różni się system EAM od systemu ERP?

Tak jak zostało wspomniane wyżej, system EAM służy do zarządzania majątkiem firmowym. Natomiast jeśli chodzi o system ERP, to jego funkcjonalności mogą być wykorzystane w przypadku obsługi procesów w firmie. Podstawową różnicą pomiędzy tymi dwoma programami będzie to, że ten pierwszy z nich skupia swoją uwagę na ewidencji majątku oraz zarządzaniu pracami serwisowymi. Natomiast ten drugi system staje się przydatny w sytuacji kompleksowego obsługiwania procesów biznesowych w przedsiębiorstwie. Co jeszcze istotne system EAM może wymieniać informacje z programem ERP.

 

Podsumowując wszystkie zawarte powyżej informacje, należy stwierdzić, że system EAM powala w efektywny sposób zarządzać majątkiem firmy, co w efekcie przyczynia się do poprawy rentowności firmy.