Wiele osób, które chcą założyć swoją własną działalność gospodarczą, bardzo często zastanawia się nad tym, jaki podatek wybrać. Jedni zdecydują się na podatek VAT, a inni będą chcieli wybrać podatek ryczałtowy. W dzisiejszym artykule skupimy się na przedstawieniu informacji związanych z rozliczaniem ryczałtu. Co trzeba o nim wiedzieć?

Kto może rozliczać się na zasadzie ryczałtu?

Podatek ryczałtowy to jeden z rodzai opodatkowań, który uznawany jest za uproszczoną jego formę. Według Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne z dnia 20 listopada 1998 roku rozliczać się na zasadzie ryczałtu może:

  • osoba fizyczna, która prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą lub spółki osobowe;
  • osoba fizyczna, która uzyskuje przychody z tytułu umowy najmu, dzierżawy czy też innych umów o podobnych właściwościach (z wyjątkiem umów zawartych w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej);
  • osoby duchowne.

Podatek ryczałtowy oblicza się tylko od uzyskanych przychodów bez obowiązku odliczania kosztów ich uzyskania. Jeśli chodzi o stawki podatku, to zależą one od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. W tym przypadku wahają się one w granicach od 2% do 17%.

Zalety rozliczania się na zasadzie ryczałtu

Niektóre osoby, które rozliczają się na zasadzie ryczałtu, mogą z tego względu liczyć na kilka korzyści. Do tych najatrakcyjniejszych zalet należeć będą:

  • podatek nalicza się tylko od uzyskanych przychodów;
  • mniejsze stawki podatkowe w porównaniu do stawek podatku odprowadzanego od osób fizycznych czy prawnych;
  • wykonywanie zadań księgowych w przypadku rozliczania ryczałtem jest o wiele prostsze, ponieważ nie trzeba w tym przypadku prowadzić księgi przychodów i rozchodów.

Rozliczanie ryczałtu – podsumowanie informacji

Jak można wywnioskować z powyższych informacji, rozliczanie ryczałtu jest dla niektórych przedsiębiorców bardzo atrakcyjną formą opodatkowania. Aby rozliczyć ryczałt, to należy złożyć formularz PIT-28 do Urzędu Skarbowego. Jeśli nie potrafisz samodzielnie obliczyć podatku, to może pomóc Ci w tym biuro rachunkowe. A takowych na dzisiejszym rynku jest bardzo dużo.