Zatkany nos to problem ogólnoświatowy, można by powiedzieć, że również pokoleniowy. Z zalegającą w drogach oddechowych wydzieliną walczą starzy i młodzi, przeziębienie atakuje każdego bez wyjątków, ale najbardziej daje się we znaki w tych najmłodszych grupach wiekowych. Zatkany nos u niemowlaka to nie lada wyzwanie dla rodziców. Dziecko podczas choroby staje się niespokojne i nie może w nocy spać, a to przekłada się również na spokojny sen rodziców. W pierwszym roku życia maluch oddycha w głównej mierze przez nos, dlatego należy już od samych narodzin dbać o drożność małego noska.

Jak radzić sobie z zatkanym nosem u najmłodszych? Na to pytanie jest kilka odpowiedzi. Dobrym sposobem na skuteczne pozbycie się zalegającej w nosku wydzieliny, jest stosowanie nebulizacji. To metoda nieinwazyjna, często stosowana przy takich chorobach i dolegliwościach jak: astma, alergie wziewne, zapalenie zatok, nieżyt nosa i gardła oraz najzwyklejsze przeziębienie. Może być również stosowana profilaktycznie w okresie zwiększonego ryzyka zachorowań na choroby dolnych i górnych dróg oddechowych, który przypada na jesień, zimę i wczesną wiosnę.

Zalety nebulizacji u małych dzieci

Nebulizacja to rodzaj terapii inhalacyjnej, w której wykorzystuje się specjalne urządzenia, zwane nebulizatorami. Jej celem jest bezpośrednie dostarczenie zmienionym chorobowo drogom układu oddechowego aerozolu, czyli substancji leczniczej w postaci mgiełki. Taka forma podawania leków jest znacznie wydajniejsza, sam lek bardzo szybko się wchłania i znacznie szybciej działa. Drogi oddechowe udrażniają się, błony śluzowe nawilżają, a sam chory odczuwa szybką ulgę.

Leki podawane w nebulizacji nie obciążają żołądka, ponieważ trafiają bezpośrednio do dróg oddechowych. Małym pacjentom zaleca się korzystanie z maski do nebulizacji, która to znacząco zmniejsza ryzyko ulatniania się mgiełki na zewnątrz. Starsze dzieci mogą śmiało korzystać z ustnika, ponieważ wymaga on koordynacji wdechów z wydechami.

Największą zaletą nebulizacji u noworodków jest to, że można ją bezproblemowo i bezboleśnie wykonać we własnym domu. Ma bezpośrednie działanie w miejsce choroby i nie obciąża żołądka tak, jak leki stałe. Ułatwia odkrztuszanie poprzez rozrzedzanie zalegającej wydzieliny i udrażnia zatkany nos.

Czy są jakieś przeciwwskazania?

Tak jak to bywa w większości przypadków, również w przypadku nebulizacji wyróżnia się przeciwwskazania. W przypadku, gdy chory zmaga się z: niewydolnością serca, wysoką gorączką, niewydolnością krążenia, czy też ma krwawienie z dróg oddechowych, zabieg nebulizacji jest zdecydowanie NIE wskazany.

Zanim w ogóle dojdzie do samego zabiegu, należy wcześniej dobrze zapoznać dziecko z urządzeniem i jego działaniem. Warto pokazać dziecku wszystkie elementy i pokazać najpierw na sobie jego działanie. Podczas inhalacji ważna jest współpraca, jeżeli dziecko będzie świadome działania nebulizatora, będzie tym samym spokojne, więc istnieje duża szansa na to, że cały zabieg przebiegnie bez zakłóceń.

W przypadku najmłodszych warto wybierać takie urządzenia, które pracują cicho i mogą pracować nieprzerwanie przez kilka godzin. To dobra opcja dla rodziców kilkorga dzieci, wtedy nebulizator może być używany przez kilka osób i nie wymaga ładowania po każdym użyciu.

Dobra nebulizacja nie jest zła i pomaga w większości przypadków skutecznie pozbyć się przykrych i uporczywych dolegliwości, związanych z przeziębieniem i grypą u najmłodszych. Warto zaopatrzyć się w jedno z takich specjalistycznych urządzeń, ponieważ jest bardzo poręczne i można je również zabierać w trasę.