Choroby cywilizacyjne towarzyszą nam, odkąd świat zaczął swój okres błyskawicznego rozwoju. Ciągły pęd życia, konsumpcjonizm oraz stres spowodowały, że staliśmy się bardziej podatni na choroby psychiczne. Nie jest to jednak nowość, jeżeli chodzi o medycynę. Już w czasach starożytnych greków odnotowywano przypadki chorób psychicznych, które spisywano w jednym z najstarszych piśmienniczych zabytków. Nosi on nazwę „Corpus Hippocraticum” i zawiera zapiski medycyny z okresu, w którym górowali starożytni Grecy właśnie. Dziś jest to w pełni rozwinięta dziedzina, która pomaga leczyć wiele chorób i zaburzeń związanych z ludzką psychiką.

W XXI wieku, czyli w obecnych czasach, w których wszyscy żyjemy, zwiększyło się zainteresowanie tą nauką. Coraz częściej umawiamy się na wizyty do psychiatry z powodu stresu, lęków, czy uzależnień, a depresja stała się jedną z głównych chorób cywilizacyjnych naszych czasów. Nic więc dziwnego, że przeglądając sieć wyszukiwania, często spotykamy się z takimi frazami, jak: psychiatria przychodnia Łódź, czy też psychiatria pomoc. Dlaczego tak się dzieje?

Najbardziej znane zaburzenia psychiczne 21. wieku

Wszechobecny konsumpcjonista, pęd za pieniądzem, nieporadne działania rządu oraz presja i stres w domu, czy w pracy. Te czynniki powodują u nas liczne choroby, z którymi często nie potrafimy sobie sami poradzić. Właśnie dlatego tak nieoceniona jest pomoc psychiatry. Ale kim tak właściwie jest ten lekarz?

Psychiatra – często zwany również „lekarzem duszy”, podobnie jak tatuażysta dla niektórych – jest osobą, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń oraz chorób psychicznych. Mózg człowieka jest jedynym organem w organizmie, który wciąż nie został do końca zbadany. Lekarz psychiatra ma tą moc, że potrafi skutecznie pomóc w radzeniu sobie z trudnymi objawami w obrębie ludzkiej psychiki. Do tego zawodu potrzeba niemałych umiejętności. Nie zawsze jednak wszystko da się załatwić rozmową i konieczne jest przepisanie konkretnych leków.

Jednymi z najczęściej wymienianych chorób cywilizacyjnych XXI wieku, są:

  • zaburzenia lękowe – najczęściej spowodowane dużym stresem,
  • uzależnienia – od narkotyków, alkoholu, papierosów, czy seksu,
  • depresje i myśli samobójcze,
  • nerwice,
  • schizofrenie, psychozy oraz manie,
  • choroba dwubiegunowa,
  • zaburzenia odżywiania,
  • PTSD.

Dlaczego nie zawsze szukamy pomocy u lekarza psychiatry?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że odkładając w czasie wizytę u psychiatry, może znacznie pogorszyć swój stan. Z tego typu chorobami, które zostały powyżej wymienione, nie ma żartów. Ludzka psychika jest krucha, niczym porcelanowy kubek i może być utrapieniem nie tylko dla samego chorego, ale też dla bliskich i reszty społeczeństwa. Pomoc psychiatry jest tutaj nieoceniona, ponieważ jest to jedna z nielicznych osób, które mogą cokolwiek zrobić, aby pomóc choremu. Często jednak wiele osób uważa, że może samemu wyzdrowieć i nie potrzebuje niczyjej pomocy…

Jeżeli sami zauważymy u siebie niepokojące objawy, warto udać się po poradę do specjalisty. W żadnym wypadku nie powinniśmy podejmować leczenia samodzielnie, ponieważ skutki mogą okazać się katastrofalne, a nasz stan może się tylko pogorszyć. Wpisują frazę „przychodnia Łódź” i odnajdując przychodnie, które oferują taką pomoc – np. CM Bałuckie – robimy krok naprzód do wyzdrowienia, czy też złagodzenia niechcianych objawów. To niezwykle ważne, szczególnie w przypadku młodych osób, które dopiero co wchodzą w dorosłość i nie potrafią poradzić sobie z rzeczywistością, jaka na nich czeka.