Zima w pełnej krasie, jednak już za kilka tygodni będziemy mogli cieszyć się słonecznymi porankami i mnóstwem kolorów za oknem. Te kolory zapewnią nam rośliny. Nie wszyscy z nas mają jednak taką przyjemność, że mają własny ogródek, w którym mogą sadzić najróżniejsze drzewka i rośliny. W blokach, czy też – jak to teraz mówią profesjonaliści – w wielokondygnacyjnych budynkach mieszkalnych wielorodzinnych o segmentach powtarzalnych, są balkony. To właśnie na nich możemy umieszczać kwiaty na balkon i to właśnie na tym kawałku przestrzeni możemy zorganizować sobie swój własny, mini ogródek. Jakie zatem rośliny możemy tam umieścić?

Określ miejsce

Zanim jednak zdecydujesz się na jakikolwiek rośliny na balkon, musisz określić, z której strony tak właściwie znajduje się Twój balkon. Ma to duże znaczenie, ponieważ nie wszystkie rośliny dobrze znoszą zacienienie i wolą jednak jakieś znacznie bardziej nasłonecznione stanowisko. Kiedy już wiesz, czy Twój balkon przez większość dnia jest pokryty cieniem, czy też okrywa go słońce, możesz przystąpić do planowania.

Rośliny światłolubne

Najbardziej słoneczne są balkony znajdujące się w południowej oraz zachodniej części mieszkania. Balkon nie musi być tylko miejscem do przechowywania roweru zimą, czy też swoistą suszarnią na ubrania – bez wyrazu. Balkon możemy równie dobrze wykorzystać, jako całkiem nową, czy też dodatkową przestrzeń użytkową w naszym mieszkaniu. Kiedy Twój balkon okrywa słońce, możesz zdecydować się na któregoś, z niżej wymienionych kwiatów, a są nimi:

  • petunie – te niezwykle wyraziste kwiaty zachwycą niejednego przechodnia. Tolerują częste podlewanie, zwłaszcza podczas upalnych, letnich dni. Należy przy tym uważać, aby nie narażać je, na zbyt gwałtowne opady deszczu – gdy za oknem widać ciemne chmury zwiastujące groźną burzę, lepiej schować je na ten czas pod jakiś daszek,
  • nemezja – ta jednoroczna roślina wydaje cudowne, intensywnie zabarwione kwiaty. Bardzo lubi słoneczne i ciepłe stanowiska oraz częste podlewanie. Bardzo dobrze sprawdzi się, jako roślina balkonowa, ponieważ nie jest zbyt wymagająca,
  • werbena – ta roślina również lubuje się w jasnych i ciepłych miejscach, toteż balkon będzie jednym z lepszych miejsc na jej uprawę. Jeżeli prawidłowo o nią zadbasz oraz będziesz poświęcać codziennie małą chwilkę na jej podlewanie, to da ci niezwykły efekt przez całe lato.

Rośliny cieniolubne

Inna sprawa wygląda, jeżeli mówimy o balkonie, który znajduje się w tej ciemniejszej części. Mniej nasłonecznione stanowiska, są idealne dla takich roślin, jak:

  • dzwonki – jest to jedna z piękniejszych, cieniolubnych roślin. Kwitnie w bardzo intensywnym fioletowym kolorze, więc może dodać wyrazu niejednej przestrzeni. Dzwonki nie są zbyt wymagające, jednak trzeba pamiętać o tym, że żeby zapewnić im jak najdłuższe kwitnienie, to trzeba umieścić je w takim miejscu, gdzie temperatura będzie wynosić nie więcej, niż 15 stopni,
  • fuksja – fuksja ma przepiękne różowe kwiaty. Nie lubi słonecznych stanowisk i należy pamiętać, aby zapewnić jej regularne nawożenie. Świetnie komponuje się również z dzwonkami, czy innymi cieniolubnymi gatunkami.

Wiele by można pisać na ten temat, jakim są kwiaty na balkon. Niemniej jednak wszystko zależy on naszego własnego zaangażowania i od tego, jak chcemy, aby wyglądał nasz balkon. Stawiajmy na kolorowe kompozycje kwiatowe, w końcu i tak w naszym życiu tych kolorów nie jest ostatnio zbyt wiele.